BANKOWOŚĆ DRUGA NAJLEPIEJ OP...

Praca w finansach

BANKOWOŚĆ DRUGA NAJLEPIEJ OPŁACANĄ BRANŻĄ W POLSCE

Ile zarabia się w bankowości?

Mimo, iż ubiegły rok nie był dla bankowości zbyt łaskawy – w wielu bankach pojawiły się cięcia i redukcje, to nadal jest to ten obszar zawodowy, w którym zarabia się najwięcej. Z raportów płacowych za ubiegł rok wynika, że bankowość była drugą najlepiej opłacaną braną w Polsce – zaraz po IT.

Mediana płac w bankowości wyniosła 5000 zł brutto. Oznacza to, że połowa pracowników banku zarabiała powyżej 3550 zł na rękę. Oczywiście zarobki różnią się w poszczególnych regionach kraju. Jedynie w jednym regionie (województwo Podlaskie) najwyższe wynagrodzenia były właśnie w bankowości (ale za to mediana wyniosła tam 4300 zł brutto).

Z raportów wynagrodzeń wynika jednak, że w bankowości występują największe dysproporcje między zarobkami na poszczególnych stanowiskach. Dyrektor (15.000 zł brutto) zarabia prawie dwukrotnie więcej niż kierownik (7900 zł brutto)  i 5 razy więcej niż pracownik szeregowy (3000 zł brutto).

Mimo tego, że coraz więcej kobiet zajmuje w bankach wyższe stanowiska, nadal istnieją spore dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn. O ile mediana zarobków mężczyzn w banku to 6300 zł brutto – o tyle w przypadku kobiet jest to 4265 zł brutto. Co ciekawe, zarobki mężczyzn w bankowości są wyższe niż w IT.

*za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *