PRACA W BANKU – JAK JEST...

Czy praca w bankowości jest ciężka?

PRACA W BANKU – JAK JEST NAPRAWDĘ?

Praca w banku jest częstym obiektem poszukiwań osób z brakiem lub małym doświadczeniem zawodowym. Pierwsza praca w bankowości to najczęściej stanowiska doradcy klienta lub młodszego specjalisty ds. sprzedaży. By objąć ww. posady nie jest konieczne posiadanie wykształcenia finansowego lub bankowego. Stąd tak duża popularność sektora bankowego na rynku ofert pracy.

 

Na pierwsze stanowiska w bankowości aspirują absolwenci różnych kierunków studiów. Przy rekrutacji pracodawcy oceniają przede wszystkim kompetencje kandydata. Najważniejsze są komunikatywność, samodzielność, otwartość, swoboda negocjacji i łatwość przyswajania wiedzy oraz ogólna prezentacja. Wewnętrzne szkolenie przygotowuje następnie pracownika do pracy na stanowisku obsługi klienta. System szkoleń na temat produktów danego banku oraz obowiązujących procedur sprzedażowych nie zawsze dostarcza pracownikowi niezbędnych informacji. Często pracownik zdobywa doświadczenie i szczegółową wiedzę w bezpośrednim kontakcie z klientem. Jest to przyczyną frustracji osób rozpoczynających pracę jako konsultant. Zdarzają się sytuację, że klienci utrzymujący konto w jednym banku przez kilka lat posiadają lepszą wiedzę o usługach niż pracownik obsługi klienta.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, to fakt, że doradztwo finansowe na stanowiskach obsługi klienta czy młodszego specjalisty jest ściśle ukierunkowane na sprzedaż produktów (np. art kredytowych, lokat finansowych czy kredytów). Realizacja kwartalnych czy okresowych limitów sprzedażowych oznacza w praktyce pracę pod presją oraz wymaga zaangażowania poza godzinami pracy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *